25.01.2022

Idzie wiosna – przygotuj taras na nowy sezon

Kategoria:

pergole
Idzie wiosna – przygotuj taras na nowy sezon


Coraz częściej za naszymi oknami pojawia się słońce i myślimy o upojnych chwilach na świeżym powietrzu – bez kurtek, płaszczy i zimowych butów.

Jeżeli planujecie zakup zadaszenia na taras teraz jest najlepszy moment – czas oczekiwania na nową pergolę w zeszłym roku wynosił od 8 do 12 tygodni z uwagi na Covid i braki surowców. Łatwo policzyć – 12 tygodni to od dzisiaj kwiecień i to końcówka … 🙂

Jeżeli jesteście już szczęśliwymi posiadaczami pergoli czy dachu szklanego warto pomyśleć o wiosennym przeglądzie.


Usuńcie liście i zanieczyszczenia z rynien – utrudniają odpływ wody i blokują poprawne działanie dachu.

Mycie konstrukcji – najlepiej zrobić to na początku marca o ile pogoda pozwoli. Konstrukcje aluminiowe zawsze myjemy delikatnymi detergentami. Nie należy używać agresywnych środków chemicznych i materiałów ściernych (skrobaki, szczotki). Możecie w ten sposób usunąć lub naruszyć powłokę lakieru proszkowego. Szkło traktujemy w taki sam sposób jak szyby okienne, przy czym ostatnie mycie/płukanie warto wykonać wodą zdemineralizowaną – wówczas nie będziecie musieli wycierać ich do sucha a na szybie nie pozostaną nieestetyczne kropki zaschniętej wody. Czyszczenie i konserwację tkanin omawialiśmy w jednym z wcześniejszych wpisów.

Przesmarowanie elementów ruchomych – tak, gdzie są łożyska i dostaje się brud zaczyna trzeszczeć, skrzypieć i szybciej się psuje. Aby temu zapobiec wyczyśćcie i przesmarujcie ruchome (metalowe) elementy pergoli.

Przesmarowanie uszczelek – przynajmniej 2 razy w roku warto przesmarować uszczelki – znacząco wydłuży to ich żywotność. Pamiętajcie, że uszczelka wystawiona na intensywne działanie słońca szybciej się kruszy i rozpada. Jeżeli macie dach tarasowy ze szkłem lub z poliwęglanem zepsute uszczelki będą przepuszczały wodę.